Porty a kabely

Porty
Portem rozumíme konektor, do kterého připojujeme externí zařízení. Notebooky jsou vybaveny různými porty, jejichž množství je mnohdy podceňovaným údajem. Porty rozšiřují možnosti využití notebooku a kompatibilitu s různými zařízeními. Porty (a jejich technologie) bývyjí někdy také označovány jako rozhraní.


USB (2.0)
slouží pro připojení: fotoaparátu, mp3 přehrávače, pevných a flash disků (”flešky”), mobilního telefonu, tiskárny, skeneru, externí zvukové karty, klávesnice a myši, TV tunerů, webkamery atd.
V dnešní době nejpoužívanější rozhraní pro připojení různých multimediálních a datových zařízení. Pomocí USB můžeme stahovat filmy z kamery nebo fotoaparátu, nahrávat hudbu do MP3 přehrávače, synchronizovat data s mobilním telefonem nebo připojovat externí zařízení jako klávesnice, myš, webkamera, tiskárna, scanner, zvuková karta či TV tuner.

Bezesporu se jedná o nejuniverzálnější rozhraní a proto také nejčastěji používané. Větší počet USB konektorů umožňuje připojení více zařízení. Dva konektory jsou považovány za absolutní minimum. Tyto konektory je možné rozšířit připojením USB rozbočovače, který umožní k jednomu portu připojit například 4 zařízení.

USB port je na rozdíl od ostatních schopen také napájet externí zařízení jako telefony nebo MP3 přehrávače. Kromě toho se můžeme setkat i s různými vychytávkami jako lampička, větráček nebo ohřívač.

USB (3.0)
Nový typ USB s přenosovou rychlostí až 5 Gb/s


LAN (RJ-45)
slouží pro připojení: do sítě, k internetu

Konektor pro připojení notebooku k síti nebo k internetu. Stejně jako USB nalezneme LAN rozhraní na každém notebooku.

FIREWIRE (i.Link IEEE 1394)
slouží pro připojení: videokamery, zvukové karty, externího disku

S tímto konektorem se u notebooků setkáme poměrně často, jeho přítomnost je plus. Jedná se rozhraní využívané především pro přenos videozáznamu z kamery nebo připojení některých externích disků.


S-Video
slouží pro připojení obrazového (video) výstupu do: televize, projektoru, zařízení pro zpracování obrazového signálu

S-Video se používá pro připojení notebooku na externí zobrazovací zařízení - např. televizi nebo projektor. Jedná se o starší způsob přenosu obrazu, který postupně mizí. Signál je přenášen analogově a proto je jeho kvalita slabší nežli u digitálních rozhraní jako například D-Sub či DVI.


D-Sub (VGA konektor), DVI a HDMI
slouží pro připojení obrazového výstupu do: projektoru, monitoru, plazmové obrazovky

Tyto konektory slouží pro digitální přenos obrazu do projektoru nebo externího monitoru. Minimálně jeden z těchto konektorů byste proto měli vždy na notebooku najít.

D-Sub (VGA konektor) je z nich nejstarší, přesto však stále velmi používaný a naleznete jej prakticky vždy. Kvalitnější monitory a projektory však nabízí možnost připojit počítač také pomocí DVI kabelu, který by měl zaručit kvalitnější přenos. Na špičce žebříčku stojí HDMI který nabízí nejlepší parametry a používá se především pro propojení počítače s kvalitními HD televizory.


PCMCIA a Express Card
slouží pro připojení: TV tunerů, bezdrátových modemů, čteček paměťových karet a dalších zařízení

Express Card je modernější a je ve vývojové řadě nástupcem starší PCMCIA. Přes toto rozhraní můžeme připojit SSD disky, TV tunery, zvukové karty, modemy pro bezdrátové připojení k internetu, čtečky paměťových karet (na obrázku) a další zařízení. Celkově velmi užitečné a univerzální rozhraní je dnes téměř standard.


Čtečka paměťových karet:
Otvor pro vložení paměťové karty (např. z fotoaparátu). Fotografie z dovolené tedy do notebooku nemusíte složitě přetahovat z fotoaparátu přes kabel, ale vyjmete z fotoaparátu kartu a zasunete do čtečky, což je rychlejší a pohodlnější. Čtečky karet obvykle umí pracovat s více typy karet (označováno např. jako 4 v 1). Ověřte si, že čtečka podporuje i vaši kartu.


Mikrofon a reproduktory (audio in/out):
Na notebooku nalezneme také konektor pro připojení mikrofonu a reproduktorů či sluchátek. Více v sekci multimédia